Priser och rekord

Presentkort från Nike och Runners’ Store, bokpriser från TextoGraf Förlag med mera. Dessutom belönas hallrekord, se nedan.

Bertil Bengtson Memorial
2008 instiftades Bertil Bengtson Memorial till minne av Spårvägens hedersordförande. Priset gäller manliga 1500 m och är på 3000 SEK. Prispengar betalas till den aktives klubb och endast om anmälningsavgiften är betald.

Vinnare av Bertil Bengtson Memorial på 1500 m
2020  Kebede Endale, Etiopien, 3:42.37
2019  Stewart McSweyn, Australien, 7:47.99 (3000 m)
2018  Elmar Engholm, Hässelby SK, 3:47.54
2017  Kalle Berglund, Spårvägens FK, 3:40.81
2016  Staffan Ek, Huddinge AIS, 3:47.16
2015  Johan Rogestedt, F Stenungsunds FI, 3:44.34
2014  Tesfaye Cheru, Etiopien, 3:43.44
2013  Lofti Chebli, Hässelby SK, 3:44.99
2012  Nacerddine Hallil, Hässelby SK, 3:45.25
2011  Johan Walldén, Gefle IF, 3:46.35
2010  Daniel Lundgren, Turebergs FK, 3:51.10
2009  Olle Walleräng, Spårvägens FK, 3:46.42
2008  Johan Wallerstein, Malmö AI, 8:15.03 (3000 m)

REKORD
Per den 13.1.2021.
Hallrekord belönas med 3000 SEK.
Tävlingsrekord (TR) och hallrekord (HR) i Sätra.

MÄN
60 m
HR och TR: 6.64 Confidence Lawson, Storbritannien, 2019

200 m
TR: 21.47 Nil de Oliveira, Spårvägens FK, 2015
HR: 20.89 Johan Wissman, IFK Helsingborg, 2006

M 400 m
HR och TR: 46.58 Youssef Karam, Kuwait, 2020

M 800 m
HR och TR: 1:46.96 Collins Kipruto, Kenya, 2020

M 1500 m (Bertil Bengtson Memorial)
HR och TR: 3:40.81 Kalle Berglund, Spårvägens FK, 2017

M 3000 m
TR: 8:04.29 Wouter Ploeger, Nederländerna, 2017
HR: 7:47.99 Stewart McSweyn, Australien, 2019

M 60 m häck
TR: 7.92 Fredrick Ekholm, Huddinge AIS, 2017
HR: 7.73 Philip Nossmy, Malmö AI, 2010

M Höjd
TR: 2.18 Peter Blom, IFK Lidingö, 2005
HR: 2.32 Stefan Holm, Kils AIK, och Staffan Strand, Hässelby SK, 2003

M Stav
TR: 5.40 Martin Eriksson, Hässelby SK, 1999
HR: 5.72 Malte Mohr, Tyskland, och Maksim Mazuruk, Ukraina, 2011

M Längd
TR och HR: 7.92 Andreas Otterling, KFUM Örebro, 2016

M Tresteg
TR: 15.92 Anton Andersson, Örgryte IS, 2009, och Anders Møller, Danmark, 2013
HR: 17.37 Christian Olsson, Örgryte IS, 2003

M Kula
TR och HR: 21.59 Leonardo Fabbri, Italien, 2020

M Vikt (15.88 kg)
TR och HR: 22.16 Ragnar Carlsson, Hässelby SK, 2021

KVINNOR
K 60 m
TR: 7.38 Irene Ekelund, Kils AIK, 2013
HR: 7.26 Irene Ekelund, Malmö AI, 2015

K 200 m
TR och HR: 23.45 Irene Ekelund, Malmö AI, 2015

K 400 m
HR och TR: 53.34 Gunta Vaicule, Lettland, 2019

K 800 m
TR: 2:04.97 Anna Silvander, IFK Lidingö, 2015
HR: 2:03.36 Anna Silvander, IFK Lidingö, 2015

K 1500 m
TR och HR: 4:10.25 Simona Vrzalova, Tjeckien, 2019

K 3000 m
TR: 9:33.71 Jeri Emeru, Sundbybergs IK, 2013
HR: 9:14.85 Ulrika Johansson, Rånäs 4H, 2010

K 60 m häck
TR: 8.28 Manuela Bosco, Finland, 1999
HR: 8.04 Susanna Kallur, Falu IK, 2006

K Höjd
TR: 1.92 Ella Junnila, Finland, 2021
HR: 2.00 Kajsa Bergqvist, Turebergs FK, 2003

K Stav
TR: 4.30 Elienor Werner, Hässelby SK, 2016
HR: 4.63 Angelica Bengtsson, Hässelby SK, 2020

K Längd
HR och TR: 6.64 Khaddi Sagnia, Ullevi FK, 2019

K Tresteg
TR: 13.19 Fanny Ernestam, KFUM Örebro, 2016
HR: 13.90 Camilla Johansson, IFK Växjö, 2006

K Kula
HR och TR: 18.66 Fanny Roos, Malmö AI, 2021

K Vikt (9.08 kg)
HR och TR: 21.25 Eleni Larsson, Spårvägens FK, 2021